TDK Corporation C1608NP01H121J080AA
C1608NP01H121J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP01H121J080AA
Brief Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP01H121J080AA.pdf
Availability of C1608NP01H121J080AA
QUANTITY
C1608NP01H121J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP01H121J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP01H121J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP01H121J080AA
Related LinksC1608NP01, C1608NP01H121J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP01H121J080AA Details Description
Related parts for C1608NP01H121J080AA
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X148" A MED datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 30POS datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL 2A 8-SOIC datasheet.pdf