TDK Corporation C1608NP02A050C080AA
C1608NP02A050C080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A050C080AA
Brief Description
CAP CER 5PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A050C080AA.pdf
Availability of C1608NP02A050C080AA
QUANTITY
C1608NP02A050C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A050C080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A050C080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A050C080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A050C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A050C080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A050C080AA
CAP FILM 0.082UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 23POS R/A TIN datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V TH /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf