TDK Corporation C1608NP02A151J080AA
C1608NP02A151J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608NP02A151J080AA
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
C1608NP02A151J080AA.pdf
Availability of C1608NP02A151J080AA
QUANTITY
C1608NP02A151J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608NP02A151J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608NP02A151J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608NP02A151J080AA
Related LinksC1608NP02, C1608NP02A151J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608NP02A151J080AA Details Description
Related parts for C1608NP02A151J080AA
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC HDMI ESD PROT 24UQFN datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 16A QC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SU10.16HP/08/270G 3.5AG BK datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 2 M PL1 EINZEL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf