TDK Corporation C1608X5R2A223K080AA
C1608X5R2A223K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608X5R2A223K080AA
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X5R 0603
Datasheet Download
C1608X5R2A223K080AA.pdf
Availability of C1608X5R2A223K080AA
QUANTITY
C1608X5R2A223K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X5R2A223K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608X5R2A223K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X5R2A223K080AA
Related LinksC1608X5R2, C1608X5R2A223K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X5R2A223K080AA Details Description
Related parts for C1608X5R2A223K080AA
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 48SSOP datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HDM SMPR079F108F G (CUTS) datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf