TDK Corporation C1608X7R1C105K080AC
C1608X7R1C105K080AC picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1C105K080AC
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1C105K080AC.pdf
Availability of C1608X7R1C105K080AC
QUANTITY
C1608X7R1C105K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1C105K080AC
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1C105K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1C105K080AC
Related LinksC1608X7R1, C1608X7R1C105K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1C105K080AC Details Description
Related parts for C1608X7R1C105K080AC
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 8.9A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 619MA 500 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL ISOL SIC GATE DRIVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf