TDK Corporation C1608X7R1E153K
C1608X7R1E153K picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R1E153K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R1E153K.pdf
Availability of C1608X7R1E153K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608X7R1E153K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R1E153K
Internal Part NumberEIS-C1608X7R1E153K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R1E153K
Related LinksC1608X7, C1608X7R1E153K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R1E153K Details Description
Related parts for C1608X7R1E153K
TUBE PVC 3AWG 300V CLR (6.32MM) datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.08V SOT23-3 datasheet.pdf
IC BIAS GAASFET REG 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 169 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 12VDC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 2.75 INC datasheet.pdf