TDK Corporation C1632X7R1C105K
C1632X7R1C105K picture photo
Mfg. Part Number
C1632X7R1C105K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
C1632X7R1C105K.pdf
Availability of C1632X7R1C105K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1632X7R1C105K Order Process
Ship out your order
Specifications of C1632X7R1C105K
Internal Part NumberEIS-C1632X7R1C105K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductC Series Reverse Geometry MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1632X7R1C105K
Related LinksC1632X7, C1632X7R1C105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1632X7R1C105K Details Description
Related parts for C1632X7R1C105K
CAP FILM 0.062UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf