KEMET C1808C201GZGACTU
C1808C201GZGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808C201GZGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 2.5KV NP0 1808
Datasheet Download
C1808C201GZGACTU.pdf
Availability of C1808C201GZGACTU
QUANTITY
C1808C201GZGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808C201GZGACTU
Internal Part NumberEIS-C1808C201GZGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808C201GZGACTU
Related LinksC1808C20, C1808C201GZGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808C201GZGACTU Details Description
Related parts for C1808C201GZGACTU
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
SNSW 10A .110 NONE datasheet.pdf
MINI CONN 8WAY 3.5MM datasheet.pdf
RI-30A IDC RS 70 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf