KEMET C1812C222JGRACTU
C1812C222JGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C222JGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
C1812C222JGRACTU.pdf
Availability of C1812C222JGRACTU
QUANTITY
C1812C222JGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C222JGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C222JGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C222JGRACTU
Related LinksC1812C22, C1812C222JGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C222JGRACTU Details Description
Related parts for C1812C222JGRACTU
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
POT 500 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
RES 11 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf