KEMET C1812C474J1RACTU
C1812C474J1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C474J1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C1812C474J1RACTU.pdf
Availability of C1812C474J1RACTU
QUANTITY
C1812C474J1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C474J1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C474J1RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C474J1RACTU
Related LinksC1812C47, C1812C474J1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C474J1RACTU Details Description
Related parts for C1812C474J1RACTU
REG SW 2.5V 18A HORZ datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM datasheet.pdf
LED 7SEG .56" TRI 695NM HRED CA datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 43 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
22MM YELLOW 5V SCREW BLOCK datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf