Amphenol Industrial PT06E-14-15SX
PT06E-14-15SX picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-14-15SX
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-14-15SX.pdf
Availability of PT06E-14-15SX
QUANTITY
PT06E-14-15SX Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-14-15SX
Internal Part NumberEIS-PT06E-14-15SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-14-15SX
Related LinksPT06E-, PT06E-14-15SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-14-15SX Details Description
Related parts for PT06E-14-15SX
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
OSC XO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
BLT 5.08/24/180LR SN OR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf