KEMET C1812C560JCGACTU
C1812C560JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C560JCGACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
C1812C560JCGACTU.pdf
Availability of C1812C560JCGACTU
QUANTITY
C1812C560JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C560JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C560JCGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C560JCGACTU
Related LinksC1812C56, C1812C560JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C560JCGACTU Details Description
Related parts for C1812C560JCGACTU
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 13.2W 4.0A datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf