KEMET C1812C821JDGACTU
C1812C821JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812C821JDGACTU
Brief Description
CAP CER 820PF 1KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812C821JDGACTU.pdf
Availability of C1812C821JDGACTU
QUANTITY
C1812C821JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812C821JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812C821JDGACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812C821JDGACTU
Related LinksC1812C82, C1812C821JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812C821JDGACTU Details Description
Related parts for C1812C821JDGACTU
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 6MLP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 42MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 58.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ZFX CONT 2 CAM W 1&2D BARCODE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf