KEMET C1812X102JGGACTU
C1812X102JGGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812X102JGGACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1812
Datasheet Download
C1812X102JGGACTU.pdf
Availability of C1812X102JGGACTU
QUANTITY
C1812X102JGGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812X102JGGACTU
Internal Part NumberEIS-C1812X102JGGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHV FT-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812X102JGGACTU
Related LinksC1812X10, C1812X102JGGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812X102JGGACTU Details Description
Related parts for C1812X102JGGACTU
FIXED IND 220UH 600MA 1.17 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 132.3VC SMC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM RECP GOLD 8AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf