KEMET C1812X224K1RACTU
C1812X224K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1812X224K1RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
C1812X224K1RACTU.pdf
Availability of C1812X224K1RACTU
QUANTITY
C1812X224K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1812X224K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1812X224K1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductLarge Case Size Addition to the FT-CAP (Flexible Termination) Product Portfolio
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1812X224K1RACTU
Related LinksC1812X22, C1812X224K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1812X224K1RACTU Details Description
Related parts for C1812X224K1RACTU
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DECODER/DEMUX DUAL 1-OF-4 16SOP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 100NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS SNAP IN BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf