| Internal Part Number | EIS-C2003A.21.07 | |
| Product Training Modules | Cable Basics - Composition, Construction and Proper Use | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) | |
| Series | 2003A | |
| Cable Type | Hook-Up | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Conductor Strand | Solid | |
| Conductor Material | Copper, Annealed Tinned | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.052" (1.32mm) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.016" (0.41mm) | |
| Length | 1000' (304.8m) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |