TDK Corporation C2012C0G2E122J085AA
C2012C0G2E122J085AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012C0G2E122J085AA
Brief Description
CAP CER 1200PF 250V C0G 0805
Datasheet Download
C2012C0G2E122J085AA.pdf
Availability of C2012C0G2E122J085AA
QUANTITY
C2012C0G2E122J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012C0G2E122J085AA
Internal Part NumberEIS-C2012C0G2E122J085AA
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012C0G2E122J085AA
Related LinksC2012C0G2, C2012C0G2E122J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012C0G2E122J085AA Details Description
Related parts for C2012C0G2E122J085AA
COMPUTER SNGL BD BL2120 BOTT MNT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
PTC 1.25A 15VDC RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf