TDK Corporation C2012CH2W392J125AA
C2012CH2W392J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012CH2W392J125AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 450V CH 0805
Datasheet Download
C2012CH2W392J125AA.pdf
Availability of C2012CH2W392J125AA
QUANTITY
C2012CH2W392J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012CH2W392J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012CH2W392J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012CH2W392J125AA
Related LinksC2012CH2W, C2012CH2W392J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012CH2W392J125AA Details Description
Related parts for C2012CH2W392J125AA
IC VIDEO SW 2-IN/1-OUT/3CH 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN MALE M12 8PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
ZFV SENSOR BRACKET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.2A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf