TDK Corporation C2012JB1E225K085AB
C2012JB1E225K085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1E225K085AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1E225K085AB.pdf
Availability of C2012JB1E225K085AB
QUANTITY
C2012JB1E225K085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1E225K085AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB1E225K085AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1E225K085AB
Related LinksC2012JB1E, C2012JB1E225K085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1E225K085AB Details Description
Related parts for C2012JB1E225K085AB
IC VIDEO SWITCH QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-3/4X16X1 datasheet.pdf
IC DUAL DC/DC SYNC CTRLR 30TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1A 158.8 MOHM SMD datasheet.pdf