TDK Corporation C2012NP02E472J125AA
C2012NP02E472J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012NP02E472J125AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
C2012NP02E472J125AA.pdf
Availability of C2012NP02E472J125AA
QUANTITY
C2012NP02E472J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012NP02E472J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012NP02E472J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012NP02E472J125AA
Related LinksC2012NP02, C2012NP02E472J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012NP02E472J125AA Details Description
Related parts for C2012NP02E472J125AA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 229.95VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLLR LEVR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 140MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
OSC MEMS 48.4610MHZ CMOS SMD datasheet.pdf