TDK Corporation C2012NP02W472J125AA
C2012NP02W472J125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012NP02W472J125AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 450V NP0 0805
Datasheet Download
C2012NP02W472J125AA.pdf
Availability of C2012NP02W472J125AA
QUANTITY
C2012NP02W472J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012NP02W472J125AA
Internal Part NumberEIS-C2012NP02W472J125AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012NP02W472J125AA
Related LinksC2012NP02, C2012NP02W472J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012NP02W472J125AA Details Description
Related parts for C2012NP02W472J125AA
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
LED HARNESS ASSEMBLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC R-6 datasheet.pdf
GUIDE ROD datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC datasheet.pdf