TDK Corporation C2012X5R1E335K085AC
C2012X5R1E335K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1E335K085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1E335K085AC.pdf
Availability of C2012X5R1E335K085AC
QUANTITY
C2012X5R1E335K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1E335K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1E335K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1E335K085AC
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1E335K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1E335K085AC Details Description
Related parts for C2012X5R1E335K085AC
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 120V datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND SILVER 100' datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf