TDK Corporation C2012X5R1H225M085AB
C2012X5R1H225M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R1H225M085AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R1H225M085AB.pdf
Availability of C2012X5R1H225M085AB
QUANTITY
C2012X5R1H225M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R1H225M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X5R1H225M085AB
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R1H225M085AB
Related LinksC2012X5R1, C2012X5R1H225M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R1H225M085AB Details Description
Related parts for C2012X5R1H225M085AB
SENSOR OPTO REFL 5MM THRU PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER DUAL 28WQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 8POS datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 7.0A SMT datasheet.pdf