TDK Corporation C2012X5R2E153K125AA
C2012X5R2E153K125AA picture photo
Mfg. Part Number
C2012X5R2E153K125AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X5R 0805
Datasheet Download
C2012X5R2E153K125AA.pdf
Availability of C2012X5R2E153K125AA
QUANTITY
C2012X5R2E153K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X5R2E153K125AA
Internal Part NumberEIS-C2012X5R2E153K125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X5R2E153K125AA
Related LinksC2012X5R2, C2012X5R2E153K125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X5R2E153K125AA Details Description
Related parts for C2012X5R2E153K125AA
CONN HEADER METRIC 2MM 55PIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST DUPLEX datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.3A 6-TSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 46.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 54POS SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf