TDK Corporation C2012X6S1A685K085AC
C2012X6S1A685K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1A685K085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 10V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1A685K085AC.pdf
Availability of C2012X6S1A685K085AC
QUANTITY
C2012X6S1A685K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1A685K085AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1A685K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1A685K085AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1A685K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1A685K085AC Details Description
Related parts for C2012X6S1A685K085AC
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
KIT EZLINK SI4431 868MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (AA-320-04) datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 64POS datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 245MA 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .3140 MARKED datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf