TDK Corporation C2012X6S1C106K125AC
C2012X6S1C106K125AC picture photo
Mfg. Part Number
C2012X6S1C106K125AC
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
C2012X6S1C106K125AC.pdf
Availability of C2012X6S1C106K125AC
QUANTITY
C2012X6S1C106K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X6S1C106K125AC
Internal Part NumberEIS-C2012X6S1C106K125AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X6S1C106K125AC
Related LinksC2012X6S1, C2012X6S1C106K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X6S1C106K125AC Details Description
Related parts for C2012X6S1C106K125AC
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HAR-MIK PCRAIN RELIEF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EEPROM SPI 64KB 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS STR SLDR CUP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917 datasheet.pdf