TDK Corporation C2012X7R1C155K125AB
C2012X7R1C155K125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1C155K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1C155K125AB.pdf
Availability of C2012X7R1C155K125AB
QUANTITY
C2012X7R1C155K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1C155K125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1C155K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1C155K125AB
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1C155K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1C155K125AB Details Description
Related parts for C2012X7R1C155K125AB
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
CBL 18POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf