TDK Corporation C2012X7R1C475M125AB
C2012X7R1C475M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7R1C475M125AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
C2012X7R1C475M125AB.pdf
Availability of C2012X7R1C475M125AB
QUANTITY
C2012X7R1C475M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7R1C475M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7R1C475M125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7R1C475M125AB
Related LinksC2012X7R1, C2012X7R1C475M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7R1C475M125AB Details Description
Related parts for C2012X7R1C475M125AB
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL YEL 1.00 X 2.44" datasheet.pdf
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V JB 0603 datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf