TDK Corporation C2012X7S2A154M085AB
C2012X7S2A154M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7S2A154M085AB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805
Datasheet Download
C2012X7S2A154M085AB.pdf
Availability of C2012X7S2A154M085AB
QUANTITY
C2012X7S2A154M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7S2A154M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7S2A154M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7S2A154M085AB
Related LinksC2012X7S2, C2012X7S2A154M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7S2A154M085AB Details Description
Related parts for C2012X7S2A154M085AB
SW ROTARY DIP RA FLAT 16POS 24V datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH UART 2.0+EDR datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE GENERAL 16A datasheet.pdf
IC PWR MGMT LI-ION SYST 40WQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC datasheet.pdf