TDK Corporation C2012X8R1H224M125AB
C2012X8R1H224M125AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X8R1H224M125AB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X8R 0805
Datasheet Download
C2012X8R1H224M125AB.pdf
Availability of C2012X8R1H224M125AB
QUANTITY
C2012X8R1H224M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X8R1H224M125AB
Internal Part NumberEIS-C2012X8R1H224M125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X8R1H224M125AB
Related LinksC2012X8R1, C2012X8R1H224M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X8R1H224M125AB Details Description
Related parts for C2012X8R1H224M125AB
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK CPU 21MM SQ W/DBL TAPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 500 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 470MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60 POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 34CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS NY46 BLK datasheet.pdf