General Cable C2064A.12.04
C2064A.12.04 picture photo
Mfg. Part Number
C2064A.12.04
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 100'
Datasheet Download
C2064A.12.04.pdf
Availability of C2064A.12.04
QUANTITY
C2064A.12.04 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2064A.12.04
Internal Part NumberEIS-C2064A.12.04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2064A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length100' (30.5m)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorOrange
RatingsUL Style 1007/1569, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2064A.12.04
Related LinksC2064A, C2064A.12.04 Datasheet, General Cable Distributor
C2064A.12.04 Details Description
Related parts for C2064A.12.04
CAP ALUM 10UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 6.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf