General Cable C2102A.12.04
C2102A.12.04 picture photo
Mfg. Part Number
C2102A.12.04
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 100'
Datasheet Download
C2102A.12.04.pdf
Availability of C2102A.12.04
QUANTITY
C2102A.12.04 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2102A.12.04
Internal Part NumberEIS-C2102A.12.04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2102A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand10/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.102" (2.59mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorOrange
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2102A.12.04
Related LinksC2102A, C2102A.12.04 Datasheet, General Cable Distributor
C2102A.12.04 Details Description
Related parts for C2102A.12.04
IDC CABLE - CSC40G/AE40G/CSC40G datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1A 6TSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 19.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8KB 20QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 330MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO7 datasheet.pdf