General Cable C2105A.12.02
C2105A.12.02 picture photo
Mfg. Part Number
C2105A.12.02
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100'
Datasheet Download
C2105A.12.02.pdf
Availability of C2105A.12.02
QUANTITY
C2105A.12.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of C2105A.12.02
Internal Part NumberEIS-C2105A.12.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series2105A
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand41/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Jacket ColorWhite
RatingsUL Style 1015, ASTM B-33
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2105A.12.02
Related LinksC2105A, C2105A.12.02 Datasheet, General Cable Distributor
C2105A.12.02 Details Description
Related parts for C2105A.12.02
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH BIP SOT23W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 324BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 65W datasheet.pdf