KEMET C2220C223J5GACTU
C2220C223J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C223J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220
Datasheet Download
C2220C223J5GACTU.pdf
Availability of C2220C223J5GACTU
QUANTITY
C2220C223J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C223J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C2220C223J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C223J5GACTU
Related LinksC2220C22, C2220C223J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C223J5GACTU Details Description
Related parts for C2220C223J5GACTU
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET FFC 26-22AWG TIN datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS GOLD datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf