KEMET C2220C474K5RALTU
C2220C474K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C2220C474K5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
C2220C474K5RALTU.pdf
Availability of C2220C474K5RALTU
QUANTITY
C2220C474K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2220C474K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C2220C474K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2220C474K5RALTU
Related LinksC2220C47, C2220C474K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C2220C474K5RALTU Details Description
Related parts for C2220C474K5RALTU
CABLE MOD FLAT 4COND BLACK 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf