KEMET C274AC35100AA0J
C274AC35100AA0J picture photo
Mfg. Part Number
C274AC35100AA0J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC QC TERM
Datasheet Download
C274AC35100AA0J.pdf
Availability of C274AC35100AA0J
QUANTITY
C274AC35100AA0J Order Process
Ship out your order
Specifications of C274AC35100AA0J
Internal Part NumberEIS-C274AC35100AA0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum ELectrolytic Screw Terminal and Snap-In Capacitors
Standard Package86
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesC274
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC470V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.972" (75.50mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing0.528" (13.40mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C274AC35100AA0J
Related LinksC274AC3, C274AC35100AA0J Datasheet, KEMET Distributor
C274AC35100AA0J Details Description
Related parts for C274AC35100AA0J
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
VARISTOR 229V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE HS/HV SOT23-6 datasheet.pdf
IC AMP LIMIT PECL TTL SIG 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 3.3MH HORZ datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf