KEMET C315C221J2G5CA
C315C221J2G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C315C221J2G5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C315C221J2G5CA.pdf
Availability of C315C221J2G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C315C221J2G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C315C221J2G5CA
Internal Part NumberEIS-C315C221J2G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.210" (5.33mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C315C221J2G5CA
Related LinksC315C22, C315C221J2G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C315C221J2G5CA Details Description
Related parts for C315C221J2G5CA
TFLEX 320TG 9X9" datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 3V 70A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 12POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf
BCKSHL CCT 5408 PR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
33UF 10V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf