KEMET C317C102M1U5CA
C317C102M1U5CA picture photo
Mfg. Part Number
C317C102M1U5CA
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
C317C102M1U5CA.pdf
Availability of C317C102M1U5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C317C102M1U5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C317C102M1U5CA
Internal Part NumberEIS-C317C102M1U5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C317C102M1U5CA
Related LinksC317C10, C317C102M1U5CA Datasheet, KEMET Distributor
C317C102M1U5CA Details Description
Related parts for C317C102M1U5CA
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS UNIV-M-N-L BLUE datasheet.pdf
RELAY REED SPST 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC COMP R-R CMOS 280MHZ datasheet.pdf