TDK Corporation C3216C0G2E682J160AA
C3216C0G2E682J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216C0G2E682J160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 250V C0G 1206
Datasheet Download
C3216C0G2E682J160AA.pdf
Availability of C3216C0G2E682J160AA
QUANTITY
C3216C0G2E682J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216C0G2E682J160AA
Internal Part NumberEIS-C3216C0G2E682J160AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216C0G2E682J160AA
Related LinksC3216C0G2, C3216C0G2E682J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216C0G2E682J160AA Details Description
Related parts for C3216C0G2E682J160AA
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SPRNG 20PS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC 1.4A DUAL PWR INT SW 32HTSSOP datasheet.pdf
MOD SPM 600V 8A SPM26-AA datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO W/RPSMA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf