TDK Corporation C3216CH1H104J160AA
C3216CH1H104J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216CH1H104J160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V CH 1206
Datasheet Download
C3216CH1H104J160AA.pdf
Availability of C3216CH1H104J160AA
QUANTITY
C3216CH1H104J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216CH1H104J160AA
Internal Part NumberEIS-C3216CH1H104J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216CH1H104J160AA
Related LinksC3216CH1H, C3216CH1H104J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216CH1H104J160AA Details Description
Related parts for C3216CH1H104J160AA
CONNECTOR RECEPT 96POS PRESS datasheet.pdf
IC DGTL POT VAR 4CH 32LFCSP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT BUS SW 8LLGA datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf