TDK Corporation C3216JB1E475K085AB
C3216JB1E475K085AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216JB1E475K085AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V JB 1206
Datasheet Download
C3216JB1E475K085AB.pdf
Availability of C3216JB1E475K085AB
QUANTITY
C3216JB1E475K085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216JB1E475K085AB
Internal Part NumberEIS-C3216JB1E475K085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216JB1E475K085AB
Related LinksC3216JB1E, C3216JB1E475K085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216JB1E475K085AB Details Description
Related parts for C3216JB1E475K085AB
BOX ABS BLACK 9.23"L X 5.12"W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MPC5567 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKTS datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.56" CA datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 700MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 147K OHM 0.4W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RADSERT 3.6MM 70/120A CLSD KNURL datasheet.pdf