TDK Corporation C3216X5R1A476M160AB
C3216X5R1A476M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1A476M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1A476M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1A476M160AB
QUANTITY
C3216X5R1A476M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1A476M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1A476M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1A476M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1A476M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1A476M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1A476M160AB
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI FASTON 10A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BROWN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RF CABLE 2.92MM MALE/MALE 60" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23 datasheet.pdf