TDK Corporation C3216X5R1H106K160AB
C3216X5R1H106K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1H106K160AB
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1H106K160AB.pdf
Availability of C3216X5R1H106K160AB
QUANTITY
C3216X5R1H106K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1H106K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1H106K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1H106K160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1H106K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1H106K160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1H106K160AB
IDC CABLE - MPR40K/MC40M/MPR40K datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SW 4-WLCSP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf