TDK Corporation C3216X6S1V155M160AB
C3216X6S1V155M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S1V155M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 35V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S1V155M160AB.pdf
Availability of C3216X6S1V155M160AB
QUANTITY
C3216X6S1V155M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S1V155M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X6S1V155M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S1V155M160AB
Related LinksC3216X6S1, C3216X6S1V155M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S1V155M160AB Details Description
Related parts for C3216X6S1V155M160AB
HDI PIN ASSY 4 ROW 636 POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
4609-2 COND CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" GOLD datasheet.pdf
SGE-225-2-3090 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf