TDK Corporation C3216X7R1C475K/8
C3216X7R1C475K/8 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C475K/8
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C475K/8.pdf
Availability of C3216X7R1C475K/8
QUANTITY
C3216X7R1C475K/8 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C475K/8
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C475K/8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C475K/8
Related LinksC3216X7R, C3216X7R1C475K/8 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C475K/8 Details Description
Related parts for C3216X7R1C475K/8
FERRITE BRDBAND CYLINDER 12.70MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
RES 3.55K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1369-30 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf