TDK Corporation C3216X7R1E225M160AA
C3216X7R1E225M160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E225M160AA
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E225M160AA.pdf
Availability of C3216X7R1E225M160AA
QUANTITY
C3216X7R1E225M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E225M160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E225M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E225M160AA
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1E225M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E225M160AA Details Description
Related parts for C3216X7R1E225M160AA
DIODE MODULE 45V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 7A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG 16POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf