TDK Corporation C3216X7R1V106K160AE
C3216X7R1V106K160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V106K160AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V106K160AE.pdf
Availability of C3216X7R1V106K160AE
QUANTITY
C3216X7R1V106K160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V106K160AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V106K160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V106K160AE
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V106K160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V106K160AE Details Description
Related parts for C3216X7R1V106K160AE
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RULER FOLDING 2METER METRIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
LINE SIDE DEAD FRONT ASSEMBLY datasheet.pdf
FUSE 32A 690V AM SIZE 000 datasheet.pdf