TDK Corporation C3216X7R1V475M160AB
C3216X7R1V475M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V475M160AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V475M160AB.pdf
Availability of C3216X7R1V475M160AB
QUANTITY
C3216X7R1V475M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V475M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V475M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V475M160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V475M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V475M160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1V475M160AB
IDC CABLE - AKR20B/AE20G/APK20B datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 20POS .100 T/H AU datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.32A 8TDFN datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf