TDK Corporation C3216X7R2A104M160AE
C3216X7R2A104M160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2A104M160AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2A104M160AE.pdf
Availability of C3216X7R2A104M160AE
QUANTITY
C3216X7R2A104M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2A104M160AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2A104M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2A104M160AE
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2A104M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2A104M160AE Details Description
Related parts for C3216X7R2A104M160AE
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS OR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 1-1/4" datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES 25 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
SFS SFTY RLY SLIM 3/3 FORM A/B 2 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 12POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf