TDK Corporation C3216X7R2J102M115AA
C3216X7R2J102M115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2J102M115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2J102M115AA.pdf
Availability of C3216X7R2J102M115AA
QUANTITY
C3216X7R2J102M115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2J102M115AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2J102M115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2J102M115AA
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2J102M115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2J102M115AA Details Description
Related parts for C3216X7R2J102M115AA
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 18DIP datasheet.pdf
BATTERY MANAGER W/BACKUP 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
1100UF 50V 24X70 85C AXI datasheet.pdf